American Sighthound Field Association köp pandora online

Lori Coulson
1900 Normandie Drive
York, Pennsylvania
17408-1536
records@asfa.org
Phone: 717-764-6921
Fax: 1-413-228-4773


January 2010 February 2010 March 2010 April 2010 May 2010 June 2010 July 2010 August 2010 September 2010 October 2010 November 2010 December 2010 November 2009 December 2009

 

Records - July 2016 Trial Results


2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 January January January January January January January February February February February February February February March March March March March March March April April April April April April April May May May May May May May June June June June June June June July July July July July July July August August August August August August August September September September September September September September October October October October October October October   November November November November November November   December December December December December December

Update! issqwvuu. pandora smycken!!
These records are through October 6, 2017. Please, if you see an error, send an e-mail to 
records@asfa.org . Lori will research and rectify the problem. Thank you.


Trial Result Codes Stake (#, 2NQ, Dis/DQ) - the first number indicates the number of hounds competing for points and determines the number of points awarded in that stake The numbers following indicate hounds which are non-qualifying, dismissed/disqualified and "NC" denotes those hounds that were absent, pulled before running the preliminary run, were excused or received an -0- during the prelininary run and do not count when calculating points. B = Best of Breed R = Runoff T = Tie E = Excused F = Runoff Forfeited (hound name) = hound is ineligible to be entered in that stake. Points/ placements remain the same for all other hounds in that stake.
COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION Jul 01, 2016 Peyton, CO Entry: 22 Desert Dog Classic COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION Jul 02, 2016 Peyton, CO Entry: 34 Desert Dog Classic MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc. Jul 02, 2016 Armada, MI Entry: 77 COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION Jul 03, 2016 Peyton, CO Entry: 33 Desert Dog Classic MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc. Jul 03, 2016 Armada, MI Entry: 57 COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION Jul 04, 2016 Peyton, CO Entry: 26 Desert Dog Classic MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc. Jul 04, 2016 Armada, MI Entry: 62 LORIAN AREA RACING KLUB Jul 09, 2016 Avon, OH Entry: 26 LORIAN AREA RACING KLUB Jul 10, 2016 Avon, OH Entry: 29 SILKEN WINDHOUNDS FOR ENDURANCE,PERFORMANCE & TRAINING Jul 10, 2016 Damascus, OR Entry: 40 GOIN' UP NORTH COURSING CLUB Jul 15, 2016 Duluth, MN Entry: 26 CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION Jul 16, 2016 Chino, CA Entry: 20 GOIN' UP NORTH COURSING CLUB Jul 16, 2016 Duluth, MN Entry: 27 POTOMAC AFGHAN HOUND CLUB Jul 16, 2016 Shenandoah Junction, WV Entry: 35 POTOMAC AFGHAN HOUND CLUB Jul 17, 2016 Shenandoah Junction, WV Entry: 38 ALASKA HOUND GROUP ASSOCIATION Jul 22, 2016 Palmer, AK Entry: 12 GREATER TWIN CITIES WHIPPET CLUB Jul 23, 2016 Farmington, MN Entry: 65 CENTRAL COAST ASSOCIATION OF SIGHTHOUNDS Jul 24, 2016 Arroyo Grande, CA Entry: 23 GREATER TWIN CITIES WHIPPET CLUB Jul 24, 2016 Farmington, MNM Entry: 60 IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION OF THE WEST COAST Jul 30, 2016 Lompoc, CA Entry: 11 Irish Wolfhound Specialty IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION OF THE WEST COAST Jul 30, 2016 Lompoc, CA Entry: 11 Irish Wolfhound Specialty NORTHWEST RHODESIAN RIDGEBACK CLUB Jul 30, 2016 Snohomish, WA Entry: 45 NORTHWEST RHODESIAN RIDGEBACK CLUB Jul 31, 2016 Snohomish, WA Entry: 47
COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION
Jul 01, 2016
Peyton, CO
Entry: 22
Desert Dog Classic AFGHAN HOUND Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Field Champion Flight A(2)   1. Quinn, El Zagel On The Road To Clinton, FCh,GRC, D.Britton B8 2. Milo, Cameo Ghostbuster At El Zagel, FCh, B.Schulz/C.Sullivan 6 BORZOI Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Open Flight A(1)   1. Firebolt, Del Sol Firebolt of Coburn WNS, S.Van de Water B8 Field Champion Flight A(2)   1. Canyon, UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM,GRC, S.Van de Water R8 2. Traveler, UKC Ch Del Sol Endless Traveler WNS, FCh,GRC, S.Van de Water 6 Veteran Flight A(1)   1. Phoebe, Del Sol Phoebe, LCM3,GRC, S.Van de Water F4 GREYHOUND Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Open Flight A(1)   1. Oliver, Oliver, H.Schwafel B4 IBIZAN HOUND Judges: Deann Britton, Frank Cassano   Open Flight A(1)   1. Kit, DC Wirtu's Touch Not The Cat At R'L, SC, I.McDougald/K.McDougald B4 IRISH WOLFHOUND Judges: Deann Britton, Frank Cassano   Veteran Flight A(1)   1. Marigold, DC Tralen's Merry Gold Purl, LCM2,GRC,SC, T.& L.Luty B4 PHARAOH HOUND Judges: Deann Britton, Peter Lowe   Field Champion Flight A(2)   1. Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard B8 2. Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar 6 Veteran Flight A(1)   1. Kaba, DC Naha Atomic Blond Revival, LCM,VFCh,RN,OAP,MC,HIC, D.& M.Kunard/C.Davis F4 SINGLES Judges: Deann Britton, Peter Lowe   Single Flight A(7, 1 NQ)   1. Hatteras, Zoiboyz Hatteras, D.Carroll 28 2. Jerzi, El Zagel Flying To Jersey, C.Sullivan/D.Britton 21 3. Ada, Silkenswift Ada Mountain High, D.Carroll 14 4. Ibi, DC Kamaraj Achilles Ibi, TCP,RN,SC, R.Phinney/G.Bednar 7 N. Vincent, Imsolidstate's Vincent Law, J. & S.Grimes   WHIPPET Judges: Deann Britton, Frank Cassano   Open Flight A(3)   1. Sonny, Belaya Here Comes The Son to R'L, I.McDougald/M.Pyle B12 2. Lindsay, Ch Artistry's Tottally Trashed At Keerocka, S.& J.Grimes 9 3. Ginny, Ch Karasar's Reemergence, SC,CGC, M.Evans/K.Kuper 6 BEST IN FIELD Judges: Deann Britton, Frank Cassano   PH  Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard BIF  (141) GH  Oliver, Oliver, H.Schwafel -138 COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION
Jul 02, 2016
Peyton, CO
Entry: 34
Desert Dog Classic AFGHAN HOUND Judges: Tom Golcher, Michael Hussey   Veteran Flight A(3)   1. Autumn, Cameo Rah-Wynd Indian Summer, LCM4,VFCh,JOR,GRC, C.Sullivan/D.Britton B12 2. Casper, Cameo's Friendly Ghost, LCM4,VFCh,GRC,SOR,DT, C.Sullivan 9 3. Tariq, Cameo Rahwynd Chasing A Ghost, LCM3,VFCh,JOR,GRC, D.Britton/C.Sullivan 6 BORZOI Judges: Dan Heindel, Michael Hussey   Open Flight A(5)   1. Hope, Zoiboyz Hope At Islehaven, P.Potter +B20 2. Hudson, Zoiboyz Hudson, KC Thompson/T.Golcher 15 3. Coffee, Attaway-Kinobi Godiva Irish Coffee, M.Pearce 10 4. Boots, Del Sol Hermes Boots, S.Van de Water 5 N. Batman, Del Sol Joker's Gamble, S.Van de Water   Field Champion Flight A(3)   1. Livvie, FC Zoiboyz Glenlivet Nadurra, FCh,SC,CGC, L.Pocurull F12 2. InSanity, UCh,GCh Del Sol End of Reason WNS, LCM2,SGRC2, S.Van de Water 9 3. Swann, DC Rose Hill Swann At Zoiboyz, FCh,TT,SC,JOR, T.Golcher/KC Thompson 6 GREYHOUND Judges: Tom Golcher, Michael Hussey   Open Flight A(3)   1. Wile, Windrock Ultra-Sonicus Ad Infinitum, K.& C.Fritzler F12 2. Wild Thing, Ch Windrock Walk On The Wild Side, K.& C.Fritzler 9 3. Strider, Windrock Hot-Roddicus Supersonicus, K.& C. Fritzler 6 Field Champion Flight A(3)   1. Cheyenne, FC Windrock Rodeo Queen, FCh,SC, K.& C.Fritzler B12 2. Misty, FC Windrock Misty, FCh,SC, K.& C.Fritzler 9 3. Danica, FC Windrock Born To Run, FCh,SC, K.& C.Fritzler 6 IBIZAN HOUND Judges: Tom Golcher, Michael Hussey   Open Flight A(1)   1. Kit, DC Wirtu's Touch Not The Cat At R'L, SC, I.McDougald/K.McDougald +B4 PHARAOH HOUND Judges: Tom Golcher, Michael Hussey   Field Champion Flight A(2)   1. Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar B8 2. Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard 6 Veteran Flight A(1)   1. Kaba, DC Naha Atomic Blond Revival, LCM,VFCh,RN,OAP,MC,HIC, D.& M.Kunard/C.Davis F4 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Dan Heindel, Michael Hussey   Open Flight A(2)   1. Crixus, Piney Creek Conquer The Moon, L.Miller/C.Anest R8 2. Peat, Piney Creek Single Malt, L.Miller 6 Field Champion Flight A(1)   1. Indigo, GCh, DC Rufaro's Pretty Baby Blues, FCh,MC,RN,CGC,LCX2,GRC, D.& B.Collins B8 SINGLES Judges: Deann Britton, Dan Heindel   Single Flight A(6, 2 NQ)   1. Niko, Rusalka Good To Go, TCP, S.Seay 24 2. Venus, Zoiboyz Half Moon, L.Pocurull 18 3. Ibi, DC Kamaraj Achilles Ibi, TCP,RN,SC, R.Phinney/G.Bednar 12 4. Vincent, Imsolidstate's Vincent Law, J. & S.Grimes 6 WHIPPET Judges: Dan Heindel, Michael Hussey   Open Flight A(3)   1. Sonny, Belaya Here Comes The Son to R'L, I.McDougald/M.Pyle F12 2. Devo, Ri Ras Roman Holiday, W.Schultheis 9 3. Lindsay, Ch Artistry's Tottally Trashed At Keerocka, S.& J.Grimes 6 Field Champion Flight A(1)   1. Chico, Hamrya's Dynamo, FCh,RA,CD,RATN, M.Rubin/D.Lynch B4 BEST IN FIELD Judges: Tom Golcher, Michael Hussey   GH  Cheyenne, FC Windrock Rodeo Queen, FCh,SC, K.& C.Fritzler BIF  (148) PH  Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar -141 WH  Chico, Hamrya's Dynamo, FCh,RA,CD,RATN, M.Rubin/D.Lynch -115 MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc.
Jul 02, 2016
Armada, MI
Entry: 77 BASENJI Judge: Dr Karen Catt   Open Flight A(2)   1. Apollo, Borassus Apollon, K.Sanders F8 2. Daisy, Ch Joy-Us Oh Happy Daisy, S.Joyner 6 Field Champion Flight A(4)   1. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders B16 2. Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders 12 3. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert 8 4. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 4 Veteran Flight A(3, 1 NQ)   1. Micki, DC Joy-Us Fire On The Mountain, FCh,SC, S.Joyner F12 2. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert 9 GREYHOUND Judge: Ian Davies   Open Flight A(3)   1. Whiskey, Summerwind Double Aged, M.Kitson F12 2. Andy, Basch's Flight Of The Sol, T.& J.Basch 9 3. Rose, Summerwind Rosey Toes, M.Kitson 6 Field Champion Flight A(1)   1. Indie, Lakilanni Hoosier Daddy, FCh, M.Willis-Redfern/L.Soutar B4 Veteran Flight A(1)   1. Reggie, Basch's Rebellious Reggie, FCh, T.& J.Basch F4 IBIZAN HOUND Judge: Ian Davies   Open Flight A(5)   1. Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall R20 2. Hesus, CKC DC Icy Cold Second Coming, Can FCh, Dr.K.Katt/S.A.Marshall 15 3. Vivian, Ch HareHill's More Adventurous At Abbaio, W.Anderson/N.Harbold 10 4. Wyatt, HareHill's More Bang For The Buck At Highland, C.& D.Durdel/W.Anderson 5 N. Charm, Can Ch IcyCold Third Time, Dr K.Catt-Marshall/S.Marshall   Field Champion Flight A(6)   1. MeMe, Can Ch Icy Cold Take A Second Look At Me, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall B24 2. Hurry, Can Ch IcyCold Every Second Counts, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall 18 3. Dory, Can/AKC DC Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg, FCh,Can FCh, K.Catt DVM/J.Morris 12 4. Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch 6 N. Hazel, Ch Harehill's Love Potion No.9, W.Anderson/N.Harold   Veteran Flight A(5)   1. Bambi, DC Harehill's Stacked Deck At Highland, FCh,VFCh,SC, C.& D.Durdel/W.Anderson R20 2. Sailor, AM/Can DC, Uch IcyCold Firstmate, LCM6,VFCh,FChX,SC, Dr.K.Catt 15 3. Sunrise, Can Ch/DC Icy Cold First Light of Day, LCM5,LCX,SC,CGN, Dr.K.Catt 10 4. Autumn, Can Ch Nickeroos Icycold October Road, LCM, Dr.K.Catt/S.A.Marshall 5 N. Olivia, Can Ch Nickeroos Icycold Ur The One That I Want, LCM,CanFCh, Dr.K.Catt   ITALIAN GREYHOUND Judge: Carlee Davies   Open Flight A(2)   1. Ellie, Celeste's Down With It, J.Considine R8 2. Darcie, Celeste's Shimmer Darcie Ella Mae, J.Considine 6 Field Champion Flight A(3)   1. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone B12 2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,SC,ORC,SGRC, C.Mulcrone 9 3. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,SGRC,SOR,ORC, C.Mulcrone 6 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Carlee Davies, Kathy Sanders   Field Champion Flight A(2)   1. Voodoo, DC Highveld's Black Magic Of Imarika, LCM7,MC,GRC,SOR,ORC, G.& P.Kytta II B8 2. River, Kennebec's Sister Golden Hair At Rare Earth, FCh, M.Willis-Redfern 6 Veteran Flight A(2)   1. Flash, FC Gamlyn Ten Time The Speed Of Light, LCM2,MC,TT,HIC, J.Teamer R8 2. Nitro, DC Rare Earth Top Fuel Eliminator, LCM7,VLCM4,MC,VC,CD,GRC, G.& P.Kytta II 6 SCOTTISH DEERHOUND Judge: Ian Davies   Open Flight A(2)   1. Ellie, Bruach's Elpheba The Wicked, M.Cowan B8 2. Deir, Bruach Fitzhugh Deirdre, M.Cowan 6 Veteran Flight A(1)   1. Kes, Cuneve Beta Kes, B.Nelson R4 SINGLES Judge: Carlee Davies   Single Flight A(10, 3 NQ)   1. Tiyee, Ch Tazi Ayoua Be'Tiyee, TCP,RN, M.D.Sist DVM/T.& M.Kocab 40 2. Finn, Silverlea's Runnin' Down A Dream, M.& L.Waltl 30 3. Ari, GCh,DC Jadaka's Independent Spirit, LCM,CPX,SC,SGRC5,SORC7, T.Colbert 20 4. Bosley, Kacela's Little Brother Bosley, FCh, J.Nevin & J.Ohrnberger 10 N. Wilson, Pinnacle Longlesson Star Player, J.& M.Batzau/Longlesson Knl   WHIPPET Judges: Dr Karen Catt, Kathy Sanders   Open Flight A(9)   1. Bella, Ryland's In A Heartbeat, N.Werner R36 2. Chevy, Woods Runner Heartbeat of America, J.& M.Botzau 27 3. Polly, HH Windsong Pretty Polly, A.Coppe/M.Pais 18 4. Kira, Shojin's Cast A Star To Woods Run, R. & D.Vayda 9 N. Win, Whispers Rrroll Up The Rim, H.Ferguson/P.Munnikhuysen   Field Champion Flight A(11, 1 NQ)   1. YOLO, Hyflyte You Only Live Once, FCh, C.Douglas B40 2. Cheers, Hyflyte Standing Ovation, FCh, H.Ferguson 30 3. Prada, FC Do It Just A Fashion Trend, LCM,SC,OTR, D.Syrja 20 4. Kohl, UKC Ch,FC Whispers Kohl, LCM,SC, J.Eason/P.Munnikhuysen 10 N. U, FC Free Wynd's It Had To Be U, LCM,SC,OTR, D.Syrja   Veteran Flight A(5)   1. Lucy, FC Wildabout Lucky Lucille, FCh,SC, C.Byrum F20 2. Merry, Do It Merry Memory, FCh, B.& A.Hartle 15 3. Phoebe, FC Phoebe On the Wing, LCM3,VLCM2,MC,LCX,OTR,CR, C.& J.Shoemaker 10 4. Riley, Wildwood's Glad I Waited Just For You Riley Roll, FCh,MC,DJ,UIJJ, V.A.Roll 5 N. Vaughn, Shojin Perfect Helix, M.& J.Botzau   BEST IN FIELD Judge: Ian Davies   WH  YOLO, Hyflyte You Only Live Once, FCh, C.Douglas BIF  (74) IB  MeMe, Can Ch Icy Cold Take A Second Look At Me, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall -73 IG  Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone -50 COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION
Jul 03, 2016
Peyton, CO
Entry: 33
Desert Dog Classic BORZOI Judges: Deann Britton, Claudia Miller   Open Flight A(5)   1. Aliza, Aliza ay Zoiboyz Rosa Wetrow, KC Thompson/T.Golcher B20 2. Firebolt, Del Sol Firebolt of Coburn WNS, S.Van de Water 15 3. Hudson, Zoiboyz Hudson, KC Thompson/T.Golcher 10 4. GoGo, Akanni's Yosei Go-Go Ybari, C.Bowling/A.Balthrop 5 N. Batman, Del Sol Joker's Gamble, S.Van de Water   Field Champion Flight A(3)   1. Guinness, FC Zoiboyz Guinness, FCh,SC, T.Golcher/KC Thompson F12 2. Traveler, UKC Ch Del Sol Endless Traveler WNS, FCh,GRC, S.Van de Water 9 3. Canyon, UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM,GRC, S.Van de Water 6 Veteran Flight A(1)   1. Phoebe, Del Sol Phoebe, LCM3,GRC, S.Van de Water F4 GREYHOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller   Open Flight A(4)   1. Wile, Windrock Ultra-Sonicus Ad Infinitum, K.& C.Fritzler B16 2. Wild Thing, Ch Windrock Walk On The Wild Side, K.& C.Fritzler 12 3. Bayou, Lakilanni Halfmoon Blue Bayou, H.Minnich 8 4. Strider, Windrock Hot-Roddicus Supersonicus, K.& C. Fritzler 4 Field Champion Flight A(3)   1. Cheyenne, FC Windrock Rodeo Queen, FCh,SC, K.& C.Fritzler F12 2. Danica, FC Windrock Born To Run, FCh,SC, K.& C.Fritzler 9 3. Misty, FC Windrock Misty, FCh,SC, K.& C.Fritzler 6 IBIZAN HOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller   Field Champion Flight A(1)   1. Kit, DC Wirtu's Touch Not The Cat At R'L, SC, I.McDougald/K.McDougald B4 IRISH WOLFHOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller   Veteran Flight A(1)   1. Marigold, DC Tralen's Merry Gold Purl, LCM2,GRC,SC, T.& L.Luty B4 PHARAOH HOUND Judges: Tom Golcher, Claudia Miller   Field Champion Flight A(2)   1. Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar B8 2. Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard 6 Veteran Flight A(1)   1. Kaba, DC Naha Atomic Blond Revival, LCM,VFCh,RN,OAP,MC,HIC, D.& M.Kunard/C.Davis F4 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Tom Golcher, Claudia Miller   Open Flight A(3)   1. Crixus, Piney Creek Conquer The Moon, L.Miller/C.Anest B12 2. Carly, Ch Vedauwoo's Continental Divide, M.Cook 9 3. Peat, Piney Creek Single Malt, L.Miller 6 Field Champion Flight A(2)   1. Indigo, GCh, DC Rufaro's Pretty Baby Blues, FCh,MC,RN,CGC,LCX2,GRC, D.& B.Collins R8 2. Betty, FC Akanni's The Third Wish, FCh,SC, A.Balthrop/H.Goudy 6 SINGLES Judges: Tom Golcher, Claudia Miller   Single Flight A(2)   1. Leaf, Akanni's Leaf On The Wind, H.Goudy/A.Balthrop 8 2. Ibi, DC Kamaraj Achilles Ibi, TCP,RN,SC, R.Phinney/G.Bednar 6 SILKEN WINDHOUND Judges: Tom Golcher, Claudia Miller   Open Flight A(1)   1. Rini, Aeracura Dare To Be Different, C.Klahn/M.Smith B4 WHIPPET Judges: Tom Golcher, Claudia Miller   Open Flight A(3)   1. Sonny, Belaya Here Comes The Son to R'L, I.McDougald/M.Pyle F12 2. Ginny, Ch Karasar's Reemergence, SC,CGC, M.Evans/K.Kuper 9 3. Zinger, GCh,DC Chapleton Primetime Zenyatta, MC, D.Heidel/C.McHughes 6 Field Champion Flight A(1)   1. Chico, Hamrya's Dynamo, FCh,RA,CD,RATN, M.Rubin/D.Lynch B4 BEST IN FIELD Judges: Deann Britton, Claudia Miller   GH  Wile, Windrock Ultra-Sonicus Ad Infinitum, K.& C.Fritzler BIF  (148) WH  Chico, Hamrya's Dynamo, FCh,RA,CD,RATN, M.Rubin/D.Lynch -144 PH  Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar -143 RR  Crixus, Piney Creek Conquer The Moon, L.Miller/C.Anest -141 MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc.
Jul 03, 2016
Armada, MI
Entry: 57 AZAWAKH Judge: Carlee Davies   Open Flight A(1)   1. Xolani, Xolani Ak Ilaman, TCP, S.Vadas/C.Kelly B4 BASENJI Judge: Ian Davies   Open Flight A(1)   1. Apollo, Borassus Apollon, K.Sanders F4 Field Champion Flight A(4)   1. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders B16 2. Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders 12 3. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 8 4. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert 4 Veteran Flight A(2, 1 NQ)   1. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert R8 GREYHOUND Judge: Dr Karen Catt   Veteran Flight A(1, 1 NQ)   IBIZAN HOUND Judges: Carlee Davies, Ian Davies   Open Flight A(6)   1. Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall B28 2. Vivian, Ch HareHill's More Adventurous At Abbaio, W.Anderson/N.Harbold 18 3. (Hesus, CKC DC Icy Cold Second Coming, Can FCh, Dr.K.Katt/S.A.Marshall)   4. Ready, Nahala Get Ready Cause Here I Come, A.Mitchell 6 N. Charm, Can Ch IcyCold Third Time, Dr K.Catt-Marshall/S.Marshall   Field Champion Flight A(7)   1. Hurry, Can Ch IcyCold Every Second Counts, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall R28 2. Dory, Can/AKC DC Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg, FCh,Can FCh, K.Catt DVM/J.Morris 21 3. Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch 14 4. Suri, GCh,DC Nahala's Signed, Sealed, Delivered, FCh,SC,CA, A.Mitchell 7 N. MeMe, Can Ch Icy Cold Take A Second Look At Me, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall   Veteran Flight A(1)   1. Bambi, DC Harehill's Stacked Deck At Highland, FCh,VFCh,SC, C.& D.Durdel/W.Anderson R4 ITALIAN GREYHOUND Judge: Kathy Sanders   Open Flight A(3)   1. Mogul, Celeste's Fashion Mogul Ala Superga, S.Ostrander B24 2. Darcie, Celeste's Shimmer Darcie Ella Mae, J.Considine 9 3. Ellie, Celeste's Down With It, J.Considine 6 Field Champion Flight A(6)   1. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone R24 2. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,SGRC,SOR,ORC, C.Mulcrone 18 3. Daron, FC Daron, LCM,VFCh,MC,NA,NAJ,CGC, S.Ostrander 12 4. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,SC,ORC,SGRC, C.Mulcrone 6 N. Luca, FC Luca Omodeo, LCM,VLCM,SC,NA,NAJ,CGC, S.Ostrander   RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Ian Davies   Field Champion Flight A(1)   1. Voodoo, DC Highveld's Black Magic Of Imarika, LCM7,MC,GRC,SOR,ORC, G.& P.Kytta II F4 Veteran Flight A(2)   1. Flash, FC Gamlyn Ten Time The Speed Of Light, LCM2,MC,TT,HIC, J.Teamer B8 2. Dutch, DC Rare Earth's Outer Limits, FCh,SC, L.& L.Andrews 6 SALUKI Judge: Ian Davies   Open Flight A(1)   1. Xavier, 7Seas Parfait Xavier, Kelly/Kelly-Burns/House/Vadas B4 SINGLES Judge: Kathy Sanders   Single Flight A(4)   1. Wilson, Pinnacle Longlesson Star Player, J.& M.Batzau/Longlesson Knl 16 2. Ari, GCh,DC Jadaka's Independent Spirit, LCM,CPX,SC,SGRC5,SORC7, T.Colbert 12 3. Scout, Icycold Endurance Third Trek, T.& J.Basch 8 4. Izzy, Ropasa Izzi Top, A.Coppe/M.Pais 4 WHIPPET Judge: Dr Karen Catt   Open Flight A(7, 1 NQ)   1. Polly, HH Windsong Pretty Polly, A.Coppe/M.Pais +F28 2. Chevy, Woods Runner Heartbeat of America, J.& M.Botzau 21 3. Bella, Ryland's In A Heartbeat, N.Werner 14 4. Jasmine, Jaama's Morning Jasmine, L.& J.LaForest 7 N. Paige, Free Wynd A Charmed Life, SC, T.Murray   Field Champion Flight A(10, 1 NQ)   1. Cheers, Hyflyte Standing Ovation, FCh, H.Ferguson B40 2. U, FC Free Wynd's It Had To Be U, LCM,SC,OTR, D.Syrja 30 3. Prada, FC Do It Just A Fashion Trend, LCM,SC,OTR, D.Syrja 20 4. YOLO, Hyflyte You Only Live Once, FCh, C.Douglas 10 N. Kohl, UKC Ch,FC Whispers Kohl, LCM,SC, J.Eason/P.Munnikhuysen   BEST IN FIELD Judge: Carlee Davies   BA  Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders BIF  (77) IB  Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall -76 IG  Mogul, Celeste's Fashion Mogul Ala Superga, S.Ostrander -76 WH  Cheers, Hyflyte Standing Ovation, FCh, H.Ferguson -76 SA  Xavier, 7Seas Parfait Xavier, Kelly/Kelly-Burns/House/Vadas -75 COLORADO LURE COURSING ASSOCIATION
Jul 04, 2016
Peyton, CO
Entry: 26
Desert Dog Classic BORZOI Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Open Flight A(2)   1. Aliza, Aliza ay Zoiboyz Rosa Wetrow, KC Thompson/T.Golcher +B24 2. Ada, Silkenswift Ada Mountain High, D.Carroll 6 Field Champion Flight A(6)   1. InSanity, UCh,GCh Del Sol End of Reason WNS, LCM2,SGRC2, S.Van de Water R24 2. Firebolt, Del Sol Firebolt of Coburn WNS, S.Van de Water 18 3. Gibson, Zoiboyz Gibson, FCh, T.Golcher/KC Thompson 12 4. Livvie, FC Zoiboyz Glenlivet Nadurra, FCh,SC,CGC, L.Pocurull 6 N. Canyon, UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM,GRC, S.Van de Water   GREYHOUND Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Open Flight A(1)   1. Bayou, Lakilanni Halfmoon Blue Bayou, H.Minnich B4 IBIZAN HOUND Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Field Champion Flight A(2)   1. Kit, DC Wirtu's Touch Not The Cat At R'L, SC, I.McDougald/K.McDougald B8 2. O.P., GCh Arbeca's Opus For Danzante, FCh,SC, D.Nester/J.Stevens 6 IRISH WOLFHOUND Judges: Dan Heindel, Peter Lowe   Open Flight A(4)   1. Essie, Pinehurst Essie, K.Catov-Goodell B16 2. Kline, Winterdream Kline Of Pinehurst, K.Catov-Goodell 12 3. Kaviar, Winterdream Kaviar Of Pinehurst, K.Catov-Goodell/M.Ryan/K.Surdal 8 4. Henley, Taryn Henley Of Pinehurst, K.Catov-Goodell/B.& G.Fairbanks 4 PHARAOH HOUND Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Field Champion Flight A(2)   1. Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard B8 2. Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, FCh,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar 6 Veteran Flight A(1)   1. Kaba, DC Naha Atomic Blond Revival, LCM,VFCh,RN,OAP,MC,HIC, D.& M.Kunard/C.Davis F4 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Open Flight A(1)   1. Carly, Ch Vedauwoo's Continental Divide, M.Cook R4 Field Champion Flight A(1)   1. Indigo, GCh, DC Rufaro's Pretty Baby Blues, FCh,MC,RN,CGC,LCX2,GRC, D.& B.Collins B4 SALUKI Judges: Frank Cassano, Dan Heindel   Open Flight A(1)   1. Jazur, Shafiq Blue Nile Jazur, D.& P.Lowe/S.Winsted/M.McMillan B4 SINGLES Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   Single Flight A(2)   1. Jamiil, Shafiq Blue Nile Jaqmiil, D.& P.Lowe/S.Winsted/M.McMillan 8 2. Ibi, DC Kamaraj Achilles Ibi, TCP,RN,SC, R.Phinney/G.Bednar 6 WHIPPET Judges: Frank Cassano, Dan Heindel   Open Flight A(3)   1. Sonny, Belaya Here Comes The Son to R'L, I.McDougald/M.Pyle +B12 2. Ginny, Ch Karasar's Reemergence, SC,CGC, M.Evans/K.Kuper 9 3. Devo, Ri Ras Roman Holiday, W.Schultheis 6 BEST IN FIELD Judges: Frank Cassano, Peter Lowe   IW  Essie, Pinehurst Essie, K.Catov-Goodell BIF  (135) WH  Sonny, Belaya Here Comes The Son to R'L, I.McDougald/M.Pyle -134 GH  Bayou, Lakilanni Halfmoon Blue Bayou, H.Minnich -133 IB  Kit, DC Wirtu's Touch Not The Cat At R'L, SC, I.McDougald/K.McDougald -131 MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc.
Jul 04, 2016
Armada, MI
Entry: 62 AZAWAKH Judge: Ian Davies   Open Flight A(1)   1. Xolani, Xolani Ak Ilaman, TCP, S.Vadas/C.Kelly B4 BASENJI Judge: Carlee Davies   Open Flight A(1)   1. Apollo, Borassus Apollon, K.Sanders F4 Field Champion Flight A(4)   1. Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders B16 2. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders 12 3. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert 8 4. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 4 Veteran Flight A(2, 1 NQ)   1. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert R8 IBIZAN HOUND Judge: Kathy Sanders   Open Flight A(4)   1. Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall R16 2. Charm, Can Ch IcyCold Third Time, Dr K.Catt-Marshall/S.Marshall 12 3. (Hesus, CKC DC Icy Cold Second Coming, Can FCh, Dr.K.Katt/S.A.Marshall)   4. Wyatt, HareHill's More Bang For The Buck At Highland, C.& D.Durdel/W.Anderson 4 Field Champion Flight A(5)   1. MeMe, Can Ch Icy Cold Take A Second Look At Me, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall B20 2. Dory, Can/AKC DC Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg, FCh,Can FCh, K.Catt DVM/J.Morris 15 3. Hurry, Can Ch IcyCold Every Second Counts, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall 10 4. Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch 5 N. Charlie, HareHill's Wiild Thing At Highland, FCh, C.& D.Durdel/W.Anderson   Veteran Flight A(4, 2 NQ)   1. Bambi, DC Harehill's Stacked Deck At Highland, FCh,VFCh,SC, C.& D.Durdel/W.Anderson R16 2. Sunrise, Can Ch/DC Icy Cold First Light of Day, LCM5,LCX,SC,CGN, Dr.K.Catt 12 ITALIAN GREYHOUND Judge: Dr Karen Catt   Open Flight A(3)   1. Mogul, Celeste's Fashion Mogul Ala Superga, S.Ostrander R12 2. Darcie, Celeste's Shimmer Darcie Ella Mae, J.Considine 9 3. Ellie, Celeste's Down With It, J.Considine 6 Field Champion Flight A(6, 1 NQ)   1. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,SC,ORC,SGRC, C.Mulcrone B24 2. Aksel, FC Alfheim-Avagadro Can't Wait, FCh,SC,CGC,CA, Ostrander/McLeod/Richards 18 3. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,SGRC,SOR,ORC, C.Mulcrone 12 4. Daron, FC Daron, LCM,VFCh,MC,NA,NAJ,CGC, S.Ostrander 6 N. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone   RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Dr Karen Catt   Field Champion Flight A(1)   1. Flash, FC Gamlyn Ten Time The Speed Of Light, LCM2,MC,TT,HIC, J.Teamer F4 Veteran Flight A(1)   1. Nitro, DC Rare Earth Top Fuel Eliminator, LCM7,VLCM4,MC,VC,CD,GRC, G.& P.Kytta II B4 SALUKI Judge: Carlee Davies   Open Flight A(1)   1. Xavier, 7Seas Parfait Xavier, Kelly/Kelly-Burns/House/Vadas B4 SINGLES Judge: Ian Davies   Single Flight A(10, 5 NQ)   1. Scout, Icycold Endurance Third Trek, T.& J.Basch 40 2. Tiyee, Ch Tazi Ayoua Be'Tiyee, TCP,RN, M.D.Sist DVM/T.& M.Kocab 30 3. Ari, GCh,DC Jadaka's Independent Spirit, LCM,CPX,SC,SGRC5,SORC7, T.Colbert 20 4. Bosley, Kacela's Little Brother Bosley, FCh, J.Nevin & J.Ohrnberger 10 N. Yang, Pandora N Dija Midnytemoonsonata, Eckman/Skillman/Tilton/Logan   WHIPPET Judge: Kathy Sanders   Open Flight A(7, 1 NQ)   1. Penny, Ch Tripletime Keep The Change, D.& R.Vayda/J.R.Tincher/W.Diesel B36 2. Bella, Ryland's In A Heartbeat, N.Werner 21 3. Chevy, Woods Runner Heartbeat of America, J.& M.Botzau 14 4. Jasmine, Jaama's Morning Jasmine, L.& J.LaForest 7 N. Win, Whispers Rrroll Up The Rim, H.Ferguson/P.Munnikhuysen   Field Champion Flight A(9, 1 NQ)   1. Scarlet, Wildwood's Red Sky At Night, FCh,TCP,SC,OTR,CR, C.& J.Shoemaker R36 2. Cheers, Hyflyte Standing Ovation, FCh, H.Ferguson 27 3. U, FC Free Wynd's It Had To Be U, LCM,SC,OTR, D.Syrja 18 4. Kohl, UKC Ch,FC Whispers Kohl, LCM,SC, J.Eason/P.Munnikhuysen 9 N. YOLO, Hyflyte You Only Live Once, FCh, C.Douglas   Veteran Flight A(3, 1 NQ)   1. Phoebe, FC Phoebe On the Wing, LCM3,VLCM2,MC,LCX,OTR,CR, C.& J.Shoemaker R12 2. Riley, Wildwood's Glad I Waited Just For You Riley Roll, FCh,MC,DJ,UIJJ, V.A.Roll 9 BEST IN FIELD Judges: Carlee Davies, Ian Davies   SA  Xavier, 7Seas Parfait Xavier, Kelly/Kelly-Burns/House/Vadas BIF  (151) BA  Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders -148 WH  Penny, Ch Tripletime Keep The Change, D.& R.Vayda/J.R.Tincher/W.Diesel -147 IB  MeMe, Can Ch Icy Cold Take A Second Look At Me, FCh, Dr K.Catt/S.Marshall -147 IG  Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,SC,ORC,SGRC, C.Mulcrone -145 LORIAN AREA RACING KLUB
Jul 09, 2016
Avon, OH
Entry: 26 AZAWAKH Judge: Don White   Open Flight A(2)   1. Kato, Kel Simoon Palin N Sambala, E.MacMillan B8 2. Gia, Kel Simoon Pallas N Sambala, C.Beranek/E.MacMillan 6 Field Champion Flight A(1)   1. Ahzi, Al Haras Wingo, FCh, E.MacMillan F4 BASENJI Judge: Don White   Open Flight A(1)   1. Lotus, Taji's Asian Flower Power At Bluenote, H.Hamilton/K.Campbell F4 Field Champion Flight A(2)   1. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert F8 2. Ari, GCh,DC Jadaka's Independent Spirit, LCM,CPX,SC,SGRC5,SORC7, T.Colbert 6 Veteran Flight A(2)   1. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert B8 2. Banh Mi, GCh,DC Taji's Banh Mi On the Runway to Bluenote, LCM,VFCh,SC, Hamilton/Campbell/Kim/Farnsworth 6 GREYHOUND Judge: Don White   Open Flight A(1)   1. Andy, Basch's Flight Of The Sol, T.& J.Basch F4 Veteran Flight A(1)   1. Reggie, Basch's Rebellious Reggie, FCh, T.& J.Basch B4 IBIZAN HOUND Judge: Don White   Field Champion Flight A(1)   1. Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch B4 Veteran Flight A(1)   1. Dylan, GCh,Can DC Gryphons Mr Tambourine Man, LCM2,VFCh, H.Hamilton/J.Coltrane F4 PHARAOH HOUND Judge: Lee Warden   Open Flight A(2)   1. Mehmooda, Ch Senbi's Watch A Rising Star, SC, L.Tetreault/T.Nail/R.Lively B8 2. Balian, Tiara Ne-Kabu Last Crusader, L.Tetreault 6 RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Lee Warden   Field Champion Flight A(1)   1. Voodoo, DC Highveld's Black Magic Of Imarika, LCM7,MC,GRC,SOR,ORC, G.& P.Kytta II B4 Veteran Flight A(1)   1. Dutch, DC Rare Earth's Outer Limits, FCh,SC, L.& L.Andrews F4 SINGLES Judge: Paul Kytta II   Single Flight A(5, 3 NQ)   1. Hermes, Springlane's Hermes, T.Timm-Miller/J.Miller 20 2. Scout, Icycold Endurance Third Trek, T.& J.Basch 15 SILKEN WINDHOUND Judge: Lee Warden   Open Flight A(2)   1. Ranger, SummersSpirit Chipolte, SGRC,SOR,ORC, C.Hayes F8 2. Dasher, Springlane's Magical Dasher, J.Miller/T.Timm-Miller 6 Field Champion Flight A(2, 1 NQ)   1. Aspen, SpringLane's Aspen, FCh, T.Timm-Miller B8 WHIPPET Judge: Lee Warden   Open Flight A(1)   1. Benjamin, Bonpai's It's All About The Benjamins, C.& D.Morgan +B4 BEST IN FIELD Judge: Lee Warden   WH  Benjamin, Bonpai's It's All About The Benjamins, C.& D.Morgan BIF  (78) SW  Aspen, SpringLane's Aspen, FCh, T.Timm-Miller -76 IB  Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch -75 PH  Mehmooda, Ch Senbi's Watch A Rising Star, SC, L.Tetreault/T.Nail/R.Lively -75 BA  Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert -75 LORIAN AREA RACING KLUB
Jul 10, 2016
Avon, OH
Entry: 29 AZAWAKH Judge: Judy Lowther   Open Flight A(2)   1. Kato, Kel Simoon Palin N Sambala, E.MacMillan +B8 2. Gia, Kel Simoon Pallas N Sambala, C.Beranek/E.MacMillan 6 Field Champion Flight A(1)   1. Ahzi, Al Haras Wingo, FCh, E.MacMillan F4 BASENJI Judge: Lee Warden   Open Flight A(1)   1. Lotus, Taji's Asian Flower Power At Bluenote, H.Hamilton/K.Campbell F4 Field Champion Flight A(2)   1. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert F8 2. Ari, GCh,DC Jadaka's Independent Spirit, LCM,CPX,SC,SGRC5,SORC7, T.Colbert 6 Veteran Flight A(1)   1. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert +B4 IBIZAN HOUND Judge: Lee Warden   Field Champion Flight A(1)   1. Roman, FC Basch's Spanish Fly, SC, T.& J.Basch B4 Veteran Flight A(1)   1. Dylan, GCh,Can DC Gryphons Mr Tambourine Man, LCM2,VFCh, H.Hamilton/J.Coltrane F4 PHARAOH HOUND Judge: Don White   Open Flight A(4, 1 NQ)   1. Kattan, Mia Bahku Night At The Roxbury For Kummiedja, M.Wille/Haig/Newman/LonglessonKn B16 2. Balian, Tiara Ne-Kabu Last Crusader, L.Tetreault 12 3. Mehmooda, Ch Senbi's Watch A Rising Star, SC, L.Tetreault/T.Nail/R.Lively 8 RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Judy Lowther   Open Flight A(1)   1. Moshi, Imarika's Smokey Topaz, B.Dieckman F4 Field Champion Flight A(1)   1. Voodoo, DC Highveld's Black Magic Of Imarika, LCM7,MC,GRC,SOR,ORC, G.& P.Kytta II B4 Veteran Flight A(1, 1 NQ)   SINGLES Judge: Don White   Single Flight A(6, 4 NQ)   1. Banh Mi, GCh,DC Taji's Banh Mi On the Runway to Bluenote, LCM,VFCh,SC, Hamilton/Campbell/Kim/Farnsworth 24 2. Scout, Icycold Endurance Third Trek, T.& J.Basch 18 SILKEN WINDHOUND Judge: Don White   Open Flight A(3)   1. Ranger, SummersSpirit Chipolte, SGRC,SOR,ORC, C.Hayes B12 2. Foran, Siendo's Buffalo Bill, E.Buerger 9 3. Dasher, Springlane's Magical Dasher, J.Miller/T.Timm-Miller 6 Field Champion Flight A(2)   1. Aspen, SpringLane's Aspen, FCh, T.Timm-Miller F8 2. Hudson, UKC Ch Fantasy Farms Puccini, FCh,ISWS FCh,GRC,SRC, C.Hayes 6 WHIPPET Judge: Don White   Field Champion Flight A(2)   1. Mac, Sithean Mactalla Mo'r Of Bluenote, FCh, G.Burrus B8 2. Akiko, Bluenote Akiko Of Kentfield, FCh, G.Burrus 6 No Best in Field   SILKEN WINDHOUNDS FOR ENDURANCE,PERFORMANCE & TRAINING
Jul 10, 2016
Damascus, OR
Entry: 40 BASENJI Judges: Ann Billups, Beth Levine   Open Flight A(3, 1 NQ)   1. Flyer, Ch Jumoke's Bebe Le Strang, SC, A.Noble B16 2. Justine, Ch Arubmec's Justified, SC, S.Smith-Falkner/J.Falkner/Cembur 9 Field Champion Flight A(4, 1 NQ)   1. Stella, FC Zamaradi's Streetcar Named Desire, FCh,SC,JOR, I.Smith/S.Smith-Falkner/Jfalkner R16 2. Remi, GCh,DC Emerant's Heez Reminiscent, FCh,MC,GRC,ORC,SOR,RN, S.Smith-Falkner/L.Hart 12 3. Spock, Ch Cosmic's Extratriestrial, FCh,SC, A.Noble 8 IBIZAN HOUND Judges: Ann Billups, Beth Levine   Open Flight A(1)   1. Silly, Thistledown's Mariposa Lily, S.Evans B4 Field Champion Flight A(1)   1. (Javier, DC Serandida & Sikora's Never Been To Spain, SC,LCX, S.Dalzel/L.Sikora)   ITALIAN GREYHOUND Judges: Ann Billups, Beth Levine   Veteran Flight A(2)   1. Nos, DC Alfheim's King of the Wind, FCh,VFCh,SC, J.Buchanan/A.McLeod B8 2. Fortune, Ch Logos In God We Trust, S.Evans/S.Phillips/J.Goin 6 IRISH WOLFHOUND Judges: Ann Billups, Beth Levine   Open Flight A(1)   1. Quiiley, Gabriel's Quiiley Of The McKenzie, E.& S.Gabriel B4 SALUKI Judges: Ann Billups, Beth Levine   Open Flight A(1)   1. Zenyatta, Hawksview Secret Zenyatta At Tigris, J.Trefonas/K.Chen F4 Field Champion Flight A(2)   1. Kizzie, Amala Zsa Zsa Shalom MJ, J.Trefonas/C.Bethke B8 2. Willow, Ch Alsayad Tigris Willow, FCh,SC,CC,CM, J.Trefonas/F.Bennett 6 SINGLES Judges: Ann Billups, Beth Levine   Single Flight A(4, 1 NQ)   1. TyLee, Ch Taji's Ty Lee of the Fire Nation Circus, TCP, A.Nobel/K.Campbell 16 2. Hektor, Solo's K-C Storm Horse, L.Stutts 12 3. Gita, Firebirds Star of Sagitta, TCP, J.Vookles 8 SILKEN WINDHOUND Judges: Ann Billups, Beth Levine   Open Flight A(11, 1 NQ, 1 NC)   1. Dickens, Allagante Great Expectations, K.& P.Sanders B40 2. Tazer, Winsome's Breeze On By, L.& J.Strawn 30 3. Aswan, Allagante Jewel Of Aswan, A.& N.Harris 20 4. Woofie, Morgandell Rimfire, C.Dell/C.Carrouche 10 N. Conner, Summersspirit Infhenit 00 Seven, J.Vookles   Field Champion Flight A(5)   1. Sienna, Windspirit Allagante Sienna, FCh, P.& K.Sanders R20 2. Moon, Kumbaya Moon Tide Effect, FCh, J.Taylor 15 3. Pagani, Allangante Wspirit Max Velocity, FCh, K.& P.Sanders 10 4. Sand, Allagante Greased Lightning, FCh, P. & K.Sanders 5 N. Rosie, UKC Alt Ch Allagante Premier Rose, LCM,JOR, T.Mills   WHIPPET Judge: Beth Levine   Open Flight A(3, 1 NQ)   1. Ember, Wirtu Bobn Chariots Of Fire, A.Billups R12 2. Samantha, FC Quixand Fearless Angel, SC, K. & R.Nelson 9 Field Champion Flight A(2)   1. Luna, FC Shannon Down Color My World, FCh,SC,OTR, J.& E.Garrett B12 2. Athena, FC Shannon Down Winter Is Coming, FCh, T.Woody 6 BEST IN FIELD Judges: Ann Billups, Beth Levine   SW  Dickens, Allagante Great Expectations, K.& P.Sanders BIF  (147) WH  Luna, FC Shannon Down Color My World, FCh,SC,OTR, J.& E.Garrett -146 IB  Silly, Thistledown's Mariposa Lily, S.Evans -143 SA  Kizzie, Amala Zsa Zsa Shalom MJ, J.Trefonas/C.Bethke -110 GOIN' UP NORTH COURSING CLUB
Jul 15, 2016
Duluth, MN
Entry: 26 AFGHAN HOUND Judges: Dawn Gibas, Kay Nierengarten   Field Champion Flight A(5)   1. Rory, El Zagel's Centuries of Youth, LCM,SGRC,SOR,SORC, V.Fagre-Stroetz B20 2. London, El Zagel-Chaos I C London I C France, FCh, K.Bruggeman/B.Schulz 15 3. NeVe, FC El Zagel Traveling To Geneva, FCh,SC, K.Nelson 10 4. Marley, GCh Chaos-El Zagel Dani's Girl Marley, FCh, K.Bruggeman/B.Schulz 5 N. Kirat, FC Kirat, FCh,SC,SOR,ORC,GRC, Fagre-Stro/Toohey/Martin/Shelton   BASENJI Judges: Dawn Gibas, Kathy Nelson   Open Flight A(1)   1. Ishtar, Warrior Goddess, S.King B4 BORZOI Judges: Kathy Nelson, Kay Nierengarten   Veteran Flight A(1)   1. Danica, DC Teine Zharkov Bramble Road To Faerie, LCM,GRC,SC, D.Gibas B4 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Kathy Nelson, Kay Nierengarten   Veteran Flight A(1)   1. Lola, Rare Earth's First Law of Motion, LCM,VFCh,CGC,GRC,SC, D.Gibas B4 SALUKI Judges: Dawn Gibas, Kay Nierengarten   Field Champion Flight A(1)   1. Solomon, BII,DC Tamrick's Who's The Boss, FCh,SC, K.Nelson/E.Case B4 SINGLES Judge: Kathy Nelson   Single Flight A(5)   1. Katie, Affinity's Fearless, TCP, M.& K. Weigel 20 2. Croce, Flutesong's Klassic Design, J.Doyle/N.Craigie 15 3. Easton, Flutesong's Night Train, C.Doyle 10 4. Ireland, Flutesong's Long May You Run, TCP, J.Doyle/N.Craigie 5 N. Lucy, Northwind Superior Highland's Grace Lucille, J.Frogner/K.Nierengarten   WHIPPET Judges: Dawn Gibas, Kathy Nelson   Open Flight A(6, 1 NQ)   1. Vixen, Northwind Crazy Like A Fox, K.Nierengarten F24 2. Moon, Mason Hill Talking To The Moon, L.Costello/B.Mason/S.Dycha 18 3. Bradley, Forgetmenot Fanfare Wowzer, K.Schoenrock 12 4. Ripples, Northwind's Making Waves, I.Mullauer/K.Nierengarten 6 N. Dega, Northwind's Gentlemen Start Your Engines, L.Myers/K.Nierengarten   Field Champion Flight A(5, 2 NQ)   1. Honey Bear, Wylie Cogshall You Can Call Me Honey Bear, FCh, D.Duffert B20 2. Stryker, Finghin Owrun's Noisy Cricket, LCM4,VFCh, D.Duffert 15 3. Blew, Tru-Luv's Blew By You, FCh, L.Rice 10 Veteran Flight A(1)   1. Charlee, Northwind Charlee's Pride, FCh, B.Myers F4 No Best in Field   CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION
Jul 16, 2016
Chino, CA
Entry: 20 IBIZAN HOUND Judge: Darci Kunard   Open Flight A(3)   1. Risa, GCh,DC Kamars Final Laugh, MC,LCX, B.Butcher/K.Belz DVM B12 2. Carmen, GCh,DC Timberwind's Havanera De Carmencita, MC, B.Butcher 9 3. Blueberry, GCh,DC Orion-Ahram Blueberry Wine, MC,LCX3, M.Paulin/C.Freeling/Dannenbring 6 ITALIAN GREYHOUND Judges: Justin Dannenbring, Darci Kunard   Open Flight A(1, 1 NQ)   Field Champion Flight A(5, 3 NQ)   1. (Cyrus, FC Nautica Anji's St Cyrus, SC, J.Skoglund/A.Leonard)   2. Willow, FC Anji-Ankhu's St Wiltrudis, FCh,SC,SGRC4,ORC, J. & J.Skoglund 15 Invalid Stake Best of Breed   PHARAOH HOUND Judges: Justin Dannenbring, Jennifer Gysler   Open Flight A(4)   1. Zuri, DC XO White Diamonds, SC, M.Eicher R16 2. Rocco, FC XO Endymion, SC, P.McCleskey/C.Wilkerson 12 3. Luke, Ch Galadrial's Luke Starwalker Du Ciel, SC,CA, J.& B.London/S.Swanson/S.Hoffman 8 4. Strider, Sendji's Step Right Up, B.Martin/C.Guinn 4 Field Champion Flight A(1)   1. Cayman, GCh,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,MC,RN,HIC,VCX,LCX3, D.& M.Kunard B16 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Justin Dannenbring, Darci Kunard   Open Flight A(1)   1. Roca, Blue Nile Roca Del Rio Of HPK Tropaco, J.Kakoyannis/S.Todd B4 SINGLES Judge: Darci Kunard   Single Flight A(1)   1. Willow, Windrock Let Them Talk, A.Somers-Pack/S.Pack 4 SILKEN WINDHOUND Judges: Jennifer Gysler, Darci Kunard   Field Champion Flight A(2)   1. Sky, Allagante Light Up The Sky, FCh, K.& P.Sanders B8 2. Khan, Ch Starfyre Gold Zircon, FCh,ISWS IC,ITD,CGC,JOR, K.& J.Hicks 6 WHIPPET Judges: Justin Dannenbring, Darci Kunard   Open Flight A(2)   1. Manning, Chelsea Mannng Up At Countrywind, SC, R.Plummer B8 2. Nash, FC Summit Livin' On The Edge, SC, L.Smith/S.Vernon 6 BEST IN FIELD Judges: Justin Dannenbring, Darci Kunard   (IG  Cyrus, FC Nautica Anji's St Cyrus, SC, J.Skoglund/A.Leonard ) *Invalid Stake* (160) IB  Risa, GCh,DC Kamars Final Laugh, MC,LCX, B.Butcher/K.Belz DVM -156 WH  Manning, Chelsea Mannng Up At Countrywind, SC, R.Plummer -156 RR  Roca, Blue Nile Roca Del Rio Of HPK Tropaco, J.Kakoyannis/S.Todd -154 BIF was not resolved! See ASFA Rule Book Ch V. Sec 10 (f). BIF will NOT be awarded.   GOIN' UP NORTH COURSING CLUB
Jul 16, 2016
Duluth, MN
Entry: 27 AFGHAN HOUND Judges: Dawn Gibas, Kay Nierengarten   Field Champion Flight A(5, 1 NQ, 1 NC)   1. Rory, El Zagel's Centuries of Youth, LCM,SGRC,SOR,SORC, V.Fagre-Stroetz B16 2. Kirat, FC Kirat, FCh,SC,SOR,ORC,GRC, Fagre-Stro/Toohey/Martin/Shelton 12 3. Marley, GCh Chaos-El Zagel Dani's Girl Marley, FCh, K.Bruggeman/B.Schulz 8 BASENJI Judges: Dawn Gibas, Kathy Nelson   Open Flight A(1)   1. Ishtar, Warrior Goddess, S.King B4 BORZOI Judges: Kathy Nelson, Kay Nierengarten   Veteran Flight A(1)   1. Danica, DC Teine Zharkov Bramble Road To Faerie, LCM,GRC,SC, D.Gibas B4 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Kathy Nelson, Kay Nierengarten   Veteran Flight A(1)   1. Lola, Rare Earth's First Law of Motion, LCM,VFCh,CGC,GRC,SC, D.Gibas B4 SALUKI Judges: Dawn Gibas, Kay Nierengarten   Field Champion Flight A(1)   1. Solomon, BII,DC Tamrick's Who's The Boss, FCh,SC, K.Nelson/E.Case B4 SINGLES Judge: Dawn Gibas   Single Flight A(4)   1. Croce, Flutesong's Klassic Design, J.Doyle/N.Craigie 16 2. Easton, Flutesong's Night Train, C.Doyle 12 3. Ireland, Flutesong's Long May You Run, TCP, J.Doyle/N.Craigie 8 4. Lucy, Northwind Superior Highland's Grace Lucille, J.Frogner/K.Nierengarten 4 WHIPPET Judges: Dawn Gibas, Kathy Nelson   Open Flight A(7)   1. Vixen, Northwind Crazy Like A Fox, K.Nierengarten B28 2. Bradley, Forgetmenot Fanfare Wowzer, K.Schoenrock 21 3. Moon, Mason Hill Talking To The Moon, L.Costello/B.Mason/S.Dycha 14 4. William, GCh Pride of Forgetmenot, K.Schoenrock 7 N. Ripples, Northwind's Making Waves, I.Mullauer/K.Nierengarten   Field Champion Flight A(7, 2 NQ)   1. Stryker, Finghin Owrun's Noisy Cricket, LCM4,VFCh, D.Duffert F28 2. Amber, Atlas Vale Of White Horse, FCh, M.,K. & T.Weigel 21 3. Nelson, Affinity's Redneck Revival, FCh, C.Juelfs/A.& C.Rogers 14 4. Blew, Tru-Luv's Blew By You, FCh, L.Rice 7 N. Pistol, Affinity's I Feel A Sin Comin On, FCh, C.Juelfs/C.& A.Rogers   No Best in Field   POTOMAC AFGHAN HOUND CLUB
Jul 16, 2016
Shenandoah Junction, WV
Entry: 35 AFGHAN HOUND Judges: John Arvin, Dean Wright   Open Flight A(4)   1. Grace, DC Kingsleah My Oh My, SC, E.Klosson B16 2. Moxie, Exquisite Sign Of The Mermaid, B.A.Hall/D.Hall/H.Hall 12 3. Zephyr, Zen Can't Catch Me, E.Klosson 8 4. Justin, GCh Beaujon's Breaking News, B.A.,D.,& H.Hall 4 Field Champion Flight A(2)   1. Violette, Komar's Wild Violette Skye, B.A.Hall R8 2. Millie, Evensong's Thoroughly Modern Millie, FCh,SC, R.& L.Jordan 6 BASENJI Judge: Don Ewing   Field Champion Flight A(6)   1. Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders B24 2. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders 18 3. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 12 4. Goodtime Charlie, FC Thor's Goodtime Charlie Got The Blues, LCM,SC, J.Brader 6 N. Merlin, FC Thor's Kikozi, LCM5,SC, J.Brader   BORZOI Judges: John Arvin, Don Ewing   Field Champion Flight A(3)   1. Sir Lancelot, Ch C'Lestial Red Lantern @ Ryhka, LCM,SORC,SC, D.Darling/L.Green B12 2. Cameo, FC C'Lestial Tec Firecracker Of Ryhka, SC,SORC, D.Darling/L.Green 9 3. Ru, Silkenswift Midnite Rune, LCM, F.Byrne/B.Dalzell 6 Veteran Flight A(3)   1. Weston, FC C'Lestial Wild & Wonderful Of Ryhka, LCM4,LCX2,SORC2,MC, D.Darling F12 2. Chaya, FC Technetium's Ancient Chaya Sar O'Ryhka, LCM,VFCh,ORC,MC, D.Darling 9 3. Oma, FC Technetium's Ancient Oma Desala O'Ryhka, FCh,VFCh,SC,ORC, D.Darling 6 ITALIAN GREYHOUND Judges: Don Ewing, Kathy Sanders   Field Champion Flight A(3)   1. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone B12 2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,MC,ORC,SGRC, C.Mulcrone 9 3. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,SGRC,SOR,ORC, C.Mulcrone 6 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Kathy Sanders, Dean Wright   Open Flight A(1, 1 NQ)   Field Champion Flight A(3)   1. Vera, Mystic Isle's Bugatti Veyron, FCh, J.Arvin/S.Gayley B12 2. Reese, FC Mystic Isle's Southern Cross, LCM3,VLCM,MC,LCX3,CGC, J.Arvin 9 3. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley 6 SALUKI Judges: Kathy Sanders, Dean Wright   Open Flight A(2)   1. Nevi, Hawksview's Zoomin' Out Of Nevada, V.R.Olive B8 2. Faylene, Kahtahdin's Faylene Bint Faisal, C.Smith/J.Copenhaver 6 SCOTTISH DEERHOUND Judges: John Arvin, Kathy Sanders   Open Flight A(1)   1. Lia, Islay's Liadan, T.Christ F4 Field Champion Flight A(1)   1. Murph, Galyeward's Rick, FCh, T.& L.Christ B4 SINGLES Judge: Dean Wright   Single Flight A(1, 1 NQ)   WHIPPET Judges: John Arvin, Dean Wright   Open Flight A(1)   1. Bega, Terrena's Queen Victoria Bomb, V.Gise B12 Field Champion Flight A(3)   1. Scooter, FC WGASA Scooter Pie O TNT, LCM8,SC, D.& N.Ewing/L.& D.Richards R12 2. Cherie, Aperture Go For Broke Up The PlumCreek, FCh, J.Brown 9 3. Tanner, Ch Aperture Longleson Go Up The Plumcreek, FCh, W.Brown 6 Veteran Flight A(1)   1. Pony, FC Greenwood's Pony Express To Yorktown, FCh,VFCh,SC, J.Brown F4 BEST IN FIELD Judges: Kathy Sanders, Dean Wright   SA  Nevi, Hawksview's Zoomin' Out Of Nevada, V.R.Olive BIF  (155) WH  Bega, Terrena's Queen Victoria Bomb, V.Gise -153 POTOMAC AFGHAN HOUND CLUB
Jul 17, 2016
Shenandoah Junction, WV
Entry: 38 AFGHAN HOUND Judge: Kathy Sanders   Open Flight A(4)   1. Typsy, Evensong's Sit Down You're Rockin The Boat, R.& L.Jordan R16 2. Moxie, Exquisite Sign Of The Mermaid, B.A.Hall/D.Hall/H.Hall 12 3. Cory, GCh Elation's Encore In Concert, B.Peregoy/H.Jorgensen/B.A.Hall 8 4. Justin, GCh Beaujon's Breaking News, B.A.,D.,& H.Hall 4 Field Champion Flight A(2)   1. Millie, Evensong's Thoroughly Modern Millie, FCh,SC, R.& L.Jordan B16 2. Violette, Komar's Wild Violette Skye, B.A.Hall 6 BASENJI Judges: John Arvin, Dean Wright   Field Champion Flight A(6)   1. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM,CA,SC, K.Sanders B24 2. Chilly, GCh,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM2,SC,CA, K.Sanders 18 3. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 12 4. Goodtime Charlie, FC Thor's Goodtime Charlie Got The Blues, LCM,SC, J.Brader 6 N. Winter, FC New World Baridi Ngano, LCM3,SC, J.Brader   CIRNECO DELL'ETNA Judge: Dean Wright   Open Flight A(1)   1. Ella, Valencia's Astral Angel PL, K.Combs/K.Clemenents B4 ITALIAN GREYHOUND Judges: John Arvin, Dean Wright   Field Champion Flight A(3)   1. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, FCh,SC, C.Mulcrone B12 2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,MC,ORC,SGRC, C.Mulcrone 9 3. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,SGRC,SOR,ORC, C.Mulcrone 6 RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Don Ewing   Field Champion Flight A(4)   1. Ridgely, Ridgely, FCh, S.Doherty B16 2. Vera, Mystic Isle's Bugatti Veyron, FCh, J.Arvin/S.Gayley 12 3. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley 8 4. Reese, FC Mystic Isle's Southern Cross, LCM3,VLCM,MC,LCX3,CGC, J.Arvin 4 SALUKI Judge: Don Ewing   Open Flight A(2)   1. Nevi, Hawksview's Zoomin' Out Of Nevada, V.R.Olive +B8 2. Faylene, Kahtahdin's Faylene Bint Faisal, C.Smith/J.Copenhaver 6 SCOTTISH DEERHOUND Judges: John Arvin, Don Ewing   Open Flight A(1)   1. Lia, Islay's Liadan, T.Christ F4 Field Champion Flight A(1)   1. Murph, Galyeward's Rick, FCh, T.& L.Christ +B4 SINGLES Judge: Kathy Sanders   Single Flight A(4)   1. Zara, Zen What A Catch!, G.Johnson/E.Klosson 16 2. Percy, Exquiste Treasure of Poseidon, M.Sigler/B.A.,D.& H.Hall 12 3. Never, Exquisite's Never Ending Elation, B.Peregoy/B.A.,D,& H.Hall 8 4. Brooklyn, My Way's Anchors Aweigh, K.& K.Hudson/D.& M.Giodano 4 WHIPPET Judge: Kathy Sanders   Open Flight A(5)   1. Maple, Terrena's High Pitched, D.& D.Bollinger R20 2. Bega, Terrena's Queen Victoria Bomb, V.Gise 15 3. Argyle, Mariner's Sock Monkey Of Terrena, T.Deluca/A.Tune 10 4. Roxie, UCH Windryder's Woman On Wheels, RN, R.& F.Lutz 5 N. AJ, Mariner's Moose Tracks At Surrey Hill, D.Hanna   Field Champion Flight A(5)   1. Scooter, FC WGASA Scooter Pie O TNT, LCM8,SC, D.& N.Ewing/L.& D.Richards B20 2. JoJo, Terrena's Coffee Coffee Buzz Buzz Of Mariner, FCh, T.Deluca/A.Tune 15 3. Cherie, Aperture Go For Broke Up The PlumCreek, FCh, J.Brown 10 4. Tanner, Ch Aperture Longleson Go Up The Plumcreek, FCh, W.Brown 5 N. Boo, Terrena's Americone Dream Of Mariner, FCh,SC, D.& H.Hanna   BEST IN FIELD Judges: John Arvin, Don Ewing   CE  Ella, Valencia's Astral Angel PL, K.Combs/K.Clemenents BIF  (152) SA  Nevi, Hawksview's Zoomin' Out Of Nevada, V.R.Olive -150 ALASKA HOUND GROUP ASSOCIATION
Jul 22, 2016
Palmer, AK
Entry: 12 RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Darci Kunard   Open Flight A(1)   1. Brighton, Pupukea Ridge Brighton's Rock, R.Brooks B4 SALUKI Judge: Darci Kunard   Open Flight A(1)   1. True, Dadaelis Rabdan Dream Come True, R.A.Eull B4 SINGLES Judge: Darci Kunard   Single Flight A(2, 1 NQ)   1. Koa, Intrique's Koa Bay, SC, J.Szepanski 8 WHIPPET Judge: Darci Kunard   Open Flight A(8)   1. Rush, Black Marbles White Water Rapids, SC, M.Hermon/L.Pelzer B32 2-4. Ruby Roo, DC Orion's For Your Eyes Only, SC, M.Hermon/C.Freeling 16 2-4. Whitnee, GCh Karasar's Lakewood Wildest, SC, M.Hermon/K.Kuper 16 2-4. Bryt, Black Marbles Agate of Karasar, M.Hermon/K.Kuper 16 N. Obi, Minsmere Karasar, R.Brooks   BEST IN FIELD Judge: Darci Kunard   SA  True, Dadaelis Rabdan Dream Come True, R.A.Eull BIF  (79) WH  Rush, Black Marbles White Water Rapids, SC, M.Hermon/L.Pelzer -78 RR  Brighton, Pupukea Ridge Brighton's Rock, R.Brooks -75 GREATER TWIN CITIES WHIPPET CLUB
Jul 23, 2016
Farmington, MN
Entry: 65 AFGHAN HOUND Judges: Carlee Davies, Ian Davies   Open Flight A(1)   1. Komo, Komar's Smok'N Gun, J.Callaghan R4 Field Champion Flight A(2)   1. Tango, FC Debmar's Surrender To The Dance, FCh,SC,SOR,ORC, V.Fagre-Stroetz B8 2. Kirat, FC Kirat, FCh,SC,SOR,ORC,GRC, Fagre-Stro/Toohey/Martin/Shelton 6 BASENJI Judges: Carlee Davies, Ian Davies   Open Flight A(2, 1 NQ, 1 DIS)   1. Ishtar, Warrior Goddess, S.King R8 DIS. Ronnie, Cynosure Moonstruck, V.Jacobs   Field Champion Flight A(2)   1. Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert B16 2. Freyja, Flutesong's She's Everything, D.& T.Magnan 6 Veteran Flight A(4, 1 NQ)   1. Kyra, GCh.B Sonbar's Vigilant Valkyre At Cynosur, FCh,RATO, V.Jacobs F16 2. Zuri, GCh,DC Jerlin's Our Zuri Pupin, LCM,VLCM5,MC,SGRC3,LCX, T.Colbert 12 3. Osiris, Flutesong's Day Tripper, LCM, D.& T.Magnan 8 RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Christie Beetz, Ian Davies   Open Flight A(2)   1. Bane, KKR Lamark's Back Breaking Bane, D.Smith/J.Greenwood B8 2. Kynda, Kwetu's Catching Fire With Urafiki, V.Seely 6 SINGLES Judge: Ian Davies   Single Flight A(14, 2 NQ)   1. Canaan, Affinity's I'm To Blame, A.& C.Rogers 40 2. Ryan, Krimzyn Kumamia Hot New Release, M.F.Miller 30 3. Felix, Sporting Fileds Dashing Line In The Sand, K.& P. Krahn/D.& G.Samuelson 20 4. Chance, Andauer Second Chance, M.Duininck 10 N. Croce, Flutesong's Klassic Design, J.Doyle/N.Craigie   SILKEN WINDHOUND Judges: Christie Beetz, Ian Davies   Field Champion Flight A(1)   1. Alex, Velichestvo Aleksandrovich, FCh, M.& K.Leach B4 Veteran Flight A(1)   1. Czar, Kristull Jaromir, VLCM2,ISWS LCM, M.& K.Leach F4 WHIPPET Judges: Christie Beetz, Carlee Davies   Open Flight A(13, 1 NC)   1. June, Affinity's Time's A Wastin, C.& A.Rogers/C.Juelfs F40 2. Hank, Affinity Man Of Steel, J.& D.Johnson 30 3. Vixen, Northwind Crazy Like A Fox, K.Nierengarten 20 4. Billy Bob, Ch Affinity's I Got The Will, C.& A.Rogers/C.Juelfs 10 N. Summer, Sportingfields Bold And Brazen, M.Duininck/M.Anderson   Field Champion Flight A(10, 1 NQ)   1. Honey Bear, Wylie Cogshall You Can Call Me Honey Bear, FCh, D.Duffert B40 2. Chrissy, RK Crusin' Christine, FCh, R.Koerner 30 3. Hazel, Cogshall Hazel B. Beary Bright, LCM, D.Duffert 20 4. Nelson, Affinity's Redneck Revival, FCh, C.Juelfs/A.& C.Rogers 10 N. Winnie, Finghin's Winsome Pirate Grrl, FCh, C.Canard   Field Champion Flight B(10, 2 NQ)   1. Angel, Terrena's Clockwork Angel, B.& F.Hearley F40 2. Pistol, Affinity's I Feel A Sin Comin On, FCh, C.Juelfs/C.& A.Rogers 30 3. Stryker, Finghin Owrun's Noisy Cricket, LCM4,VFCh, D.Duffert 20 4. Lucy, BII,FC Shirri's Lucy, LCM,SC, M.F.Miller 10 N. Uschi, Cogshall's Going For Bearoque, FCh,TRP, M.Huff/D.Duffert   Veteran Flight A(3, 1 NQ)   1. Penny, Speedwell's Painted Trillium, FCh, C.& C.Lear +R12 2. Dixie, Lakewoods Dixieland Jazz, FCh, C.& C.Lear 9 BEST IN FIELD Judges: Christie Beetz, Ian Davies   AH  Tango, FC Debmar's Surrender To The Dance, FCh,SC,SOR,ORC, V.Fagre-Stroetz BIF  (152) WH  Honey Bear, Wylie Cogshall You Can Call Me Honey Bear, FCh, D.Duffert -150 BA  Taziri, DC Joy-Us Hung The Moon, FCh,SC,ORC,GRC,VB, T.Colbert -147 RR  Bane, KKR Lamark's Back Breaking Bane, D.Smith/J.Greenwood -146 CENTRAL COAST ASSOCIATION OF SIGHTHOUNDS

köp pandora online

online pandora
pandora smycken
pandora charms à vendre
for iOS 9.2 - 9.3.3
64-bit devices only
Jailbreak discussion and
feedback

1. Jailbreak on the demand

The latest Pangu jailbreak tool allows the user to jailbreak iOS devices on the demand. The user can easily jailbreak the iOS devices by running the click-to-jailbreak app, and also easily remove the jailbreak by rebooting the iOS devices. In other words, the user has full control to enable or disable the jailbreak functionality.

2. Important! Be cautious, incompatible/untested tweaks may brick your iOS devices

Due to the model change of jailbreak, some tweaks may not be able to work on iOS 9.2 – iOS 9.3.3, and even brick your iOS devices. Be cautious with the tweaks you want to install, and make sure you already made a full backup of your iOS devices.

3. Unable to run Cydia and tweaks after reboot

Reboot will make your iOS devices back to un-jailbroken states.In order to use Cydia and tweaks after a reboot, you need to rerun the jailbreak app.

4. Jailbreak preparations

We successfully tested our jailbreak tools on all compatible devices, but we highly recommend you make a full backup of your iOS devices before using our tool.

5. Get the "storage almost full" warning after jailbreak

This warning message does not affect your iOS devices. You can just ignore it.

6. Unable to Jailbreak

Yes, it may happen. Please reboot and retry.

Team Pangu consists of several senior security researchers and focuses on mobile security research.

Team Pangu is known for the multiple releases of jailbreak tools for iOS 7 and iOS 8 in 2014.

Team Pangu proactively shares knowledge with the community and presents the latest research at well known security conferences including BlackHat, CanSecWest, and Ruxcon.



Cristal

VASO CRISTAL CON VELA

VASO CRISTAL CON VELA

Vaso cristal transparente con vela, disponible en varios formatos

Ref:

Categoria: cristal

Medidas:

VASO CRISTAL CON VELA AROMAS

VASO CRISTAL CON VELA AROMAS

Vaso cristal con vela, disponible en varios formatos y aromas.

Ref:

Categoria: cristal

Medidas:

TULIPA CRISTAL CON VELA Y ARENA

TULIPA CRISTAL CON VELA Y ARENA

Tulipa cristal con vela y arena, disponible en dos formatos de 11/15 y 9/15

Ref:

Categoria: cristal

Medidas:

VASO CRISTAL ESPECIAL CATERING

VASO CRISTAL ESPECIAL CATERING

Vaso cristal con vela especial catering, disponibles en varios formatos y duraci

Il più grande parco divertimenti al coperto d'Italia
Tantissime attrazioni per tutta la famiglia e giostre per ragazzi
Divertimento tra lo zucchero filato e la frutta caramellata

Il più grande parco divertimenti al coperto d’Italia

16-17 dicembre 2017
Dal 22 dicembre 2017 al 7 gennaio 2018
13-14 gennaio 2018

Winterello

Presto online!

Braccialetto

Clicca qui!!

Intrattenimento

Clicca qui!

Attrazioni

Clicca qui

Partner

Supporter